facebook
UE LEADER+ Turystyczna podkowa PROW 2014 - 2020

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Lokalna grupa działania: Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Turystyczna Podkowa współfinansowana
jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania,
„Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

[Rozmiar: 185548 bajtów]
08.10.2018

   VIII Beskidzki Rajd Szlakami Walk o Niepodległość 1939 r. - 1955 r.". Walka z okupanami na beskidzkich szlakach. Luboń Wielki, Szczebel.

Z okazji  100-lecia Odzyskania Niepodległości  w dniach 5 i 6 października 2018 r.  LGD Turystyczna Podkowa organizowała już "VIII Beskidzki Rajd Szlakami Walk o Niepodległość 1939r. - 1955r.".  Rajd miał na celu upamiętnienie działalności konspiracyjnej w okolicy Lubonia Wielkiego i Szczebla. 
W tym roku w Rajdzie brało udział siedem szkół - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia oraz Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Marusarza z Tokarni, Szkoła Podstawowa z Bogdanówki, Zespół Placówek Oświatowych z Krzczonowa, Szkoła Podstawowa im. Świętej Jadwigi Królowej z Krzeczowa, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Bohaterów Monte Cassino z Lubnia oraz Szkoła Podstawowa ze Skomielnej Czarnej. 

Jak co roku na patrole czekały różne ciekawe zadania przygotowane przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych - 1 Pułk Strzelców Podhalańskich  Armii Krajowej z Limanowej. W pierwszy dzień uczestnicy dowiedzieli się od Komandora Rajdu Tomka Studzińskiego o wsypie z powodu działalności agentów Kripo i muszą jak najszybciej sporządzić gryps informujący o wsypie i ukryć go w punkcie kontaktowym. Następnie po drodze na Luboń Wielki trafiali na patrol niemiecki, który wypytywał ich o partyzantów, przeszukiwał czy nie mają nic podejrzanego oraz  na  patrol partyzancki, który po usłyszeniu ustalonego wcześniej hasła sprawdzał, czy ma do czynienia z Polakami. Patrole musiały udowodnić swe polskie pochodzenie  znajomością  hymnu Polski. Następnie patrole kierowały się na szczyt Lubonia, gdzie zapoznawały się z historią schroniska oraz historią Oddziału Mszyca i por. „Adama”. Ostatnim punktem pierwszego dnia było szkolenie z broni, na którym przybliżono zasady działania oraz budowę Stena MP40 Mausera.

W sobotę szlak rajdu wiódł z Lubnia na Szczebel.  Po drodze na uczestników czekali partyzanci, sprawdzający wiedzę o organizacjach niepodległościowych z czasów II wojny światowej.  Przy „Zimnej Dziurze” czekali też Radzieccy partyzanci starający się wydobyć od uczestników informacje o podziemiu oraz hasła. Na szczycie Szczebla czekał ppor. Roman Medwicz  ps."Morski", który zbierał informacje od patroli. Na końcu trasy Niemcy próbowali urządzić zasadzkę na rajdowiczów,  którzy udawali się na metę w szkole w Tenczynie, gdzie mieli składać meldunek i oddawaći karty patroli.

W drugim dniu Rajdu odegrano scenę rekonstrukcyjną rozbicia tartaku w celu pozyskania pasów tartacznych oraz ograniczenia rabunkowej gospodarki niemieckiej. W inscenizacji brały udział Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1 PSP AK z Limanowej oraz GRH 78. Infanterie-Division z Bielska Białej.

Po trudach pieszej wędrówki po Luboniu Wielkim i Szczeblu na uczestników zawsze czekał ciepły posiłek. Tym razem uczniowie i organizatorzy korzystali z gościnności Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Tenczynie. Tam też odbyła się prelekcja i pokaz broni a nieopodal szkoły ognisko wieńczące trudy dwudniowych zmagań i rywalizacji.
 Na koniec atrakcji wręczono wszystkim uczestnikom upominki oraz nagrody i dyplomy. W tym roku pierwsze miejsce zajęła grupa patrolowa ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Tokarni. Tuż za nimi na miejscu drugim i trzecim znalazły się Szkoła Podstawowa z Krzeczowa i  Zespół Placówek Oświatowych z Krzczonowa. 

              Dziękujemy wszystkim uczestnikom - dzieciom i młodzieży oraz opiekunom za udział w tegorocznym Rajdzie. W szczególności dziękujemy grupie rekonstrukcyjnej z Limanowej za profesjonalne przygotowanie i zaangażowanie w realizację Rajdu. Mamy nadzieję do zobaczenia w następnym roku. 

 

 


KZ


  Drukuj
Kontakt
Stowarzyszenie
Lokalna Grupa Działania Turystyczna Podkowa


ul. Jana Pawła II 38
32-447 Siepraw


Tel.: 12 27 46 299
Kom.: 504 170 216
Biuro czynne: pon.-pt. godz.: 7:00-15:00

biuro@turystycznapodkowa.pl
Kalendarium

N Pn Wt Śr Cz Pt So
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
Wyszukiwarka

Odwiedziny
Darmowy licznik odwiedzin
[Rozmiar: 185548 bajtów]
Gmina Pcim Gmina Wiśniowa Gmina Siepraw Gmina Dobczyce Gmina Raciechowice Gmina Tokarnia Gmina Lubień Urzšd Marszałka Województwa Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnicta Ministerstwo Rolinictwa KSOW Małopolska Sieć LGD
UE LEADER+ Turystyczna podkowa PROW 2014 - 2020

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Lokalna grupa działania: Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Turystyczna Podkowa współfinansowana
jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania,
„Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.


Powered by SerwKomp CMS 2.0S © 2003-2015 Serwkomp Łukasz Matys